Le Viaduc de Millau

Doporučení
  • Facebook
  • Twitter
  • Google +
  • LinkedIN
  • Pinterest
Sdílet
Otagován v
Popis

Lokace:
Millau (FRA)

Architekt:
Michel Virlogeux, Norman Foster

Dodavatel nátěrových hmot:
GEHOLIT + WIEMER GmbH

Nátěrový systém:
GEHOPON-E5
WIEREGEN-M4
WIEREGEN-M8

Realizace:
2004

Foto mostu v hlavičce strany (Photo of the bridge in header of the page): Viaduc de Millau (France) copyright © Nemudos

Související informace

Viaduc de Millau, majestátní most spojující údolí přes řeku Tarn u města Millau v jižní Francii, je nejvyšším závěsným mostem v Evropě a druhým nejvyšším na světě. Cestující po dálnici A75 můžou nyní cestovat pohodlně z Paříže až do jižní Francie a Španělska. Výstavby mostu se ujal britský architekt sir Norman Foster a francouzský inženýr Michel Virlogeux.

Jedná se o zavěšený most se sedmi betonovými pilíři a osmi mostními poli. Vlastní ocelová mostovka váží 36 000 t, celková délka mostu je pak 2 460 m, k výstavbě bylo použito celkem 85 000 m3 betonu. Celá konstrukce se nachází v oblouku s poloměru 20 km, v každém směru se nachází dva jízdní pruhy.

Mostní pole nemají shodnou výšku, šest centrálních měří 342 m, dvě okrajová 204 m. Na každém 87 m vysokém pylonů je zavěšeno v jedné ose 11 páru mohutných ocelových lan. Výška pilířů je velmi rozdílná, pohybuje se od 77 m až do 246 m (měřeno k výšce vozovky). Specifický je i jejich tvar, který se směrem nahoru zužuje a dělí se na dva menší.

Ocelovou konstrukci lávek a zábradlí tvoří pozinkované ocelové profily. Pro duplexní nátěr všech těchto prvků mostní konstrukce byl použit nátěrový systém od výrobce GEHOLIT+WIEMER GmbH.